İksirli Çiftlik’in tarihi neredeyse bir asır öncesine dayanıyor. Kastamonu’nun en yeşil ilçelerinden Daday’ın şirin köylerinden biri olan Bayır Köyü’nde 100 dönüm arazi üzerinde kurulu İksirli Çiftlik sırtını Göktepe’nin yeşil ormanlarına dayıyor. Alt kısmından Daday çayı geçen çiftliğimizin dört yanı organik geçiş sürecindeki tarlalarımızla çevrili.

Ana avlunun etrafında hayatın döndüğü çiftliğimizde, avlu kapısından girdiğinde tüm canlılar seni kucaklıyor. İneklerin bulunduğu ahırlar, toplantı ve workshopların düzenlendiği eski zaman samanlığı, koyunların yaşadığı çantı ağıl, ortak mutfak ve restoran alanı, geleneksel üretimin devam ettiği, fırınından sıcacık ekmeklerin, odun ateşinde reçellerin çıktığı üretimhane, çiftlikteki tüm işlerin yürümesini sağlayan aile evi ve konuk evi ortak avluda buluşuyor.

Mevsimine göre sobanın üzerinde kestane közleyip, topladığımız gelinciklerle şuruplar yapıyoruz. Doğanın sunduğu nimetleri keyifle karşılıyor, yazdan kışı hazırlıyoruz. Gıda israfına ve mevsiminde olmayan ürünlere karşı elimizden geldiğince tazeleri yıl boyu tüketebileceğimiz hale getiriyor, hayvanlarımızın sütlerini en taze halleriyle işliyoruz, yumurtalarını sofralarımıza taşıyoruz.

Tüm canlıların birbiriyle iletişim halinde olabilmesinin verdiği büyük enerji ile seni de bu ortama dahil etmek istiyoruz. Çünkü hepimiz doğanın bize verdiği nimetleri hak ediyoruz.