Çocuklar ve Doğanın Önemi

Ne yazık ki bugünün çocuklarına baktığımızda, doğayla ilgili deneyimlerinin olmadığını görüyoruz. Bırakın doğayı, sokakta ya da parkta açık havada oynayamayan çocuklar var. Onların bir etkinlikten diğerine koşturdukları oldukça yoğun bir programları var.

Her mevsimde, günün her saatinde, kapınızın hemen dışında; arka bahçeniz, yürüdüğünüz sokak, yaşadığınız semtteki küçük bir park gibi çok yakınlarda bir yerlerde, sizi çok şaşırtacak ve hayran bırakacak bir doğa var. Tüm duyu organlarınızı kullanarak keşfetmeye başlayın. Çocuğunuzu çiçeklere daha dikkatli bakması, kuşları dinlemesi, nemli toprağı koklaması, yapraklara ve ağaçların gövdesine dokunarak, yumuşak ve sert dokuları hissetmesi için teşvik edin.

Uzman olmanıza gerek yok; isimlerini bilmeseniz, hiçbirini tanımasanız bile, ailece bitkileri, kuşları, böcekleri daha yakından gözlemleyebilir ve doğanın akışını, muazzam döngüsünü anlayabilirsiniz. Doğada zaman geçirdikçe çocuklarınızın daha dingin, daha kolay işlerine odaklanabilir ve dikkatli olduğunu, diğer canlılarla daha kolay iletişim kurduğunu ve mutlu çocuklar olduklarını görmek sizleri de mutlu etmez mı?

Hem sizler hem çocuklarınız doğada gördüklerinizi, bunlarla ilgili gözlemlerinizi, düşünce duygularınızı not almak ve resimlemek için yanınıza alacağınız küçük çizgisiz bir not defterini doğa günlüğü yapabilirsiniz.

Haydi dışarı çıkıp, toprağa basıp, doğayı keşfedin!

Post A Comment